شناسه خبر : 3322
۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۴

دکتر محمدمهدی مفتح در دیدار با تویسرکانی های مقیم شهر تهران با یوم الله خواندن ۱۷ شهریور این روز را گرامی داشت. وی ۱۷ شهریور را نقطه عطفی در پیروزی انقلاب دانست و آن را آغاز حرکت پایانی برای پیروزی انقلاب دانست.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی ضمن بیان خاطره ای از مجاهدت های شهید بزرگوار آیت الله مفتح گفت: مردم به دعوت آیت الله مفتح، برگزاری نماز عید فطر در منطقه قیطریه تهران را بهانه خوبی برای انجام راهپیمایی دانستند و از منزل آن شهید تا محل برگزاری نماز عید با سر دادن شعار اقدام به راهپیمایی کردند. با مدیریت شهید مفتح این جمعیت به خیابان کشیده شد و شعار معروف “پنج شنبه ۸ صبح قیطریه” از همانجا شروع شد. این اتفاق در واقع روز پنج شنبه ۱۶ شهریور ماه آغاز شد.

دکتر مفتح در ادامه توضیح داد: وقتی من در خدمت شهید مفتح در آن راهپیمایی حضور داشتم مشاهده کردم که به محض ورود شهید مفتح به خیابان شریعتی خیل جمعیت با ایشان همراه شد. محمد مهدی مفتح در ادامه گفت: مهندس سعیدی کیا رئیس فعلی بنیاد مستضعفین نقل می کند که در آن روز پنج شنبه و قبل از ورود شهید مفتح بلاتکلیف مانده بودیم که با مشورت با آن شهید بزرگوار ایشان پس از اندکی تأمل فرمودند که حرکت می کنیم و جمعیت در خیابان شریعتی شروع به حرکت کرد. این حرکت تا تقاطع خیابان صدر ادامه داشت که از آنجا دسته نظامی مستقر در محل با مردم درگیر شد و اقدام به شلیک گاز اشک آور نمود که گروه های مردمی در جهت خنثی کردن آن با آتش زدن تکه های کاغذ و کارتن اقدام نمودند. این حرکت تا سه راه کلاهدوز ادامه یافت که مأموران نظامی وقتی کار را ادامه دار دیدند به طور شدیدی شهید مفتح را بوسیله قنداق اسلحه ضرب و شتم نمودند به گونه ای که ادامه حرکت و طی مسیر برای ایشان میسر نبود و در همین زمان ایشان را به نزدیکی منزل برای استراحت بردند.

فرزند شهید آیت الله مفتح در ادامه خاطرات خود از مبارزات انقلابی مردم در هفدهم شهریور ماه بیان داشت: جمعیت در آن لحظات بدون پیشرو و مدیریت خاصی در حرکت بود که آیت الله مفتح طی تماس تلفنی از مرحوم شهید بهشتی می خواهد که خود را به جمعیت برساند و ادامه حرکت و مدیریت راهپیمایی را برعهده بگیرد که آن شهید بزرگوار درمحل سیدخندان، به جمعیت می پیوندد و تا میدان آزادی این حرکت را ادامه می دهند.

وی گفت: این مقدمه ای بر رشادت های بی نظیر مردم و جانفشانی های شهدای بزرگوار در روز هفدهم شهریورماه شد.

دکتر مفتح در پایان تأکید کرد: بدون شک این حضور مردمی به این وسعت و این مشارکت مردم به شکل عام در صحنه انقلاب نقطه عطفی بود که پیروزی انقلاب را در ۲۲ بهمن ماه رقم زد. شهید مفتح تلاش کرد تا حرکت های دانشگاهی و غیر متمرکز در عرصه های دیگر را تبدیل به حرکت های خروشان مردمی کند و مردم را با رهبری امام بزرگوار وارد عرصه و میدان انقلاب کند.

Share on FacebookEmail this to someonePrint this pageTweet about this on TwitterShare on Google+
در همین زمینه بخوانید ...